אתר מצהיר כי הוא מסרב להסיר מסמכים משפטיים מהאינטרנט – מה לעשות?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
שליחה במייל
שיתוף ב print
הדפסה

בשנים האחרונות, פנו אלינו מאות לקוחות בבקשה לפעול נגד אתרים המפרסמים פסקי דין ופרסומים שונים הנובעים מהחלטות בתי המשפט, שפוגעים במוניטין האינטרנטי שלהם – ובעקבות כך, בשמם הטוב, כמו תביעות של מעסיק-עובד, סכסוכים בתוך המשפחה, שלילת רישיון, הוצאות לפועל ועוד.

אותם פרסומים, המופיעים באתרים האוגרים בצורה אוטומטית מסמכים משפטיים וחשופים לתוצאות החיפוש, מפורסמים מכוח עיקרון פומביות הדיון, כלומר מימוש של הזכות של הציבור לדעת. לפי עיקרון זה, כל נושא שמתדיין בבית משפט, חשוף לציבור, אלא אם הוגדר אחרת (קטינים, דלתיים סגורות).

מנגד, הנהלת בתי המשפט הורתה על איסור פרסום פסקי דין במנועי חיפוש בשנת 2014, כדי להגן על הפרטיות של האזרחים, וכדי למנוע דליפה וחשיפה ברשת של מידע פרטי השייך להם. נגד ההחלטה הזו, הוגשה עתירה לבג”צ ע”י אתר תקדין, ובסופו של דבר, בית המשפט העליון ביטל את ההוראה המדוברת, אך בעקבות הדיון, נתבקשו אותם אתרים להיענות בחיוב לבקשות הסרה שמגיעות אליהן – ואכן המדיניות שונתה ומסמכים רבים נמחקים בדרך זו, כפי שאנחנו חווים בשנים האחרונות במסגרת שירות הסרת מסמכים משפטיים שאנו מעניקים בסוכנות eBrand.

תולעת המשפט (ת"מ מתוך פייסבוק)
            תולעת המשפט (ת”מ מתוך פייסבוק)

תולעת סרבנית 

השבוע נתקלנו במידע משפטי, שהופיע תחת שמו של לקוח שלנו (עובד שתבע את מעסיקו) בתוצאות החיפוש והתפרסם באתר שנקרא תולעת המשפט.com של בחור בשם אנדי וורמס. בניסיון לבדוק האם ניתן לבקש להסיר מידע מפרסומים הפוגעים בו, הפנו אותנו לעמוד זה בו האתר מצהיר מפורשות כי בשונה משאר האתרים, אתר תולעת המשפט מסרב בכל תוקף להסיר או להוריד מידע, כיוון שזהו אחד מערכיו: “דרך נוספת שבה אנחנו מיישמים את הערכים שלנו, היא שאיננו מסירים מידע מהאתר”.

כלומר, בעל האתר למעשה יוצא נגד המדיניות של רוב האתרים המשפטיים וזאת ומציג בריש גליי אג’נדה שאומרת כי זכות הציבור לדעת היא לפני הכל (בלי קשר למקרה), אפילו אם זה עולה בקנה אחד עם הפגיעה בפרטיותו ובזכותו להישכח. האם ניתן למצות את ההליכים נגד האתר הזה? לא ממש. ראשית בעל האתר הוא אנונימי, שדאג להסתיר זאת גם ברישום הדומיין ושנית אין פה, כאמור, עבירה על החוק.

מה בכל זאת ניתן לעשות במקרה של אתר המסרב להוריד מידע משפטי?

אחת מהפעולות המרכזיות שניתן לבצע כדי לדחוק את האזכור השלילי או את פסק הדין הבעייתי, היא יצירת תכנים ופעילות אינטרנטית, במטרה להפחית את החשיפה של המידע מתוצאות החיפוש. בעזרת אותן פעולות, ניתן לנסות ולהשפיע על תוצאות החיפוש, ולדחוק את התוצאה מאתר מסוים אל הדפים האחרונים של תוצאות החיפוש. בכך, ניתן לייצר ולקבל דף תוצאות חיפוש שחלקו הגדול נמצא בשליטה, והוא מכיל תכנים חיוביים.

צפו בעו”ד גיא אופיר ומנכ”ל eBrand מאור קפלנסקי בדיון על הסרת מידע מהאינטרנט

קראו את החלטת בג”צ בעתירה של אתר “תקדין” נגד הנהלת בתי המשפט

תום רוזנשטרום

תום רוזנשטרום

מנהל פרויקטים ותוכן בעל ניסיון של שנים בכתיבת וביצירת תוכן טקסטואלי, וצילום ועריכה של סרטים. סטודנט לתואר ראשון BA במדעי המדינה ויחסים בינ”ל מטעם האוניברסיטה הפתוחה. כותב ובוחן מספר שנים באתר השוואת המחירים ZAP ובאתר הטכנולוגיה Wisebuy. הצטרף בשנת 2018 לצוות ב-eBrand בתור מנהל תוכן, ולאחר מכן החל לנהל פרויקטים העוסקים בניהול מוניטין ובשיווק דיגיטלי.

או השאירו פרטים ואנו נחזור בהקדם:

מה חדש בבלוג?

ארכיון בלוג

סרטון החודש

eBrand בפייסבוק

Call Now Buttonחייגו עכשיו | Call Now